Exempel från 2017: En bostad ska köpas för 2 miljoner och bolånet ska tecknas hos Skandiabanken. Handpenningen är 15% vilket gör att bolånet är på 1,7 miljoner. Räntan som i detta fall erbjuds är 1,85% och månadskostnad efter skatteavdrag blir 4668 kr.
Om två vuxna även väljer att ha vardagspaketet hos banken (löne- och sparkonto, bankkort, banken via internet och mobilen) samt spara 1000 kr per månad ges ränta på 1,65%. Månadskostnaden efter skatteavdrag skulle då bli 4470 kr.
Med detta engagemang skapas en lägre räntekostnad på 3400 kr första året om lånet är på 1,7 miljoner.
Innehållsansvarig
Simon har ett stort intresse för finans och ekonomi och har sedan 2020 varit innehållsansvarig på Lånen.se. Simon har sedan tidigare en högskoleexamen som webbredaktör och ser i dagsläget till att innehåll och data på Lånen.se är korrekt och alltid uppdaterad.